Section Navigation

Extra-Curricular Clubs

Autumn Programme

Any sporting clubs that requires signing up for – Please see Miss Curtis in the PE Office.

For the Extra-curricular sports clubs (not including dance classes) we ask for a voluntary contribution of £10 per term for any amount of clubs attended. This is paid through Wisepay.

After School and Lunchtime Clubs

Day Time Activity Who? Venue
Monday Lunch Spelling Bee Club Year 7 Blue 13
Senior Christian Union Years 9-11 Orange 16
iDEA Award All IT 02
3pm - 4pm Concert Band All Instrumentalists Music Block
STEM Club Years 7, 8 & 9 Science 17
3.05 - 4.05pm GCSE German & French Support Years 10 & 11 Blue 15
Tuesday Lunch CAMnegie Club (Carnegie Shadowing) All Riddell Room (Lib)/ Henry Morris Room
3pm - 4pm

Junior Choir

Years 7 & 8 Music Block
Jazz Band Years 9-11 Music Block
Creative Writing Club All IT 01
GCSE Spanish Revision Club Years 10 & 11 Blue 14
Wednesday Lunch Advanced Ukulele Years 8-11 Music Block
Junior Christian Union Years 7 & 8 Orange 16
Programming All IT 02
CAMnesty All Riddell Room (Lib)/ Henry Morris Room
Language Leaders Year 9 Blue 16
3pm - 4pm Book Club All Pink 17
iDEA Award All IT02
Art Club All - GCSE & Photography Art 02
3pm - 5pm School Production Soloists & Dancers Dining Hall
3.15 - 5.15pm Film Club Years 8-11 Pink11
Thursday Lunch Language Leaders Year 9 Blue 16
News Around the World All Riddle Room (Library)
Beginners Ukulele Year 7 Music Room 1
Intermediate Ukuleles Year 8 Music Block
3pm - 4pm Advanced Ukulele All Music Block
3pm - 5pm School Production All Cast Dining Hall
Friday Lunch Spanish Club All Blue 16
Free for All Computers All IT 02
Debate Club (student led) All Pink 15
Aspiration Fridays (fornightly starting 13/9) All Pink 16
Human Rights of Disabled People All Art 02
3pm - 4pm Senior Choir Years 9, 10, 11 & Staff Music Block
Art Club All - GCSE & Photography Art 02

Autumn Term Sports Clubs

 

Day Time Activity Who? Venue

Monday

3-4 pm

Hockey

All

Astro

Rugby

All

Fields

Dance - Contemp Jazz

Sign Up

PH

Tuesday

3-4 pm

Volleyball

All

Gym

Football Boys Astro

Basketball

All

SH

GCSE Catch Up

GCSE

IT04

Table Tennis

All 

PH

Wednesday

3-4 pm

Rowing

All

Gym

Girls Active

Girls

SH

3-6 pm

FIXTURES

TEAMS

AWAY

Thursday

 

 

 

3-4 pm

Sports Leaders Opportunities

Sports Leaders

PE

Handball

All

Astro

Karate

Sign Up

SH

Dance - Street

Sign Up

Gym

Friday 3-4 pm BTEC Catch Up BTEC IT01
U16 Hockey All Astro
Gymnastics All PH
Girls Football Girls Astro
Girls Rugby Girls Field
Badminton All SH
Badminton KS4 & Staff SH